BLOG

published at

4 proste metody oszczędzania na co dzień

4 proste metody oszczędzania na co dzień
Chcesz zaoszczędzić trochę gotówki? Zobacz 4 proste sposoby na oszczędzenie pieniędzy.

 

Oszczędzanie popłaca. Chyba wie o tym każdy, kto zarządza swoimi finansami. A już na pewno wie ktoś, kogo choć raz w życiu spotkała nagła potrzeba o nazwie „nieprzewidziane wydatki”, czyli takie, które wykraczają poza posiadany budżet. Jednak niewielu tak naprawdę wie, jak skutecznie i bez wielkich wyrzeczeń „odkładać na czarną godzinę”, żeby nie dać się zaskoczyć i móc z gotówki „wyskoczyć”. 

Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Przydatne szczególnie dla osób spłacających aktualnie pożyczkę lub kredyt.

Na eksperta

Profesjonalni finansiści polecają metodę, którą nazywają „poduszką bezpieczeństwa”. Polega ona na założeniu sobie pewnego marginesu do opłacanych rachunków w postaci wpłacania większej kwoty. Jeśli na przykład nasza rata pożyczki wynosi 500 złotych, wpłacajmy na rachunek bankowy 600 zł. W ten sposób można zbudować sobie dodatkową sumę na poczet spłaty lub po prostu zgromadzić pewien zapas pieniędzy.

Bez wysiłku

Regularne odkładanie małych kwot może zapewnić właściwa karta płatnicza wyposażona w usługę moneyback lub cash back. Jest to opcja, która gwarantuje zwrot części pieniędzy wydawanych przy wszystkich transakcjach z użyciem tej karty. A więc przy okazji i bez naszego zaangażowania. Banki przeważnie ustanawiają procent takiego zwrotu od 0,5 do nawet 5% wydatków. Zwykle jednak nie przekracza on 30 złotych miesięcznie.  

Po partnersku

Współcześnie istnieje wiele form oszczędzania podczas dokonywania zakupów. Oferują je przede wszystkim programy lojalnościowe. Wszelkiej maści karty klienta, zbieranie punktów, okazyjne zniżki, kody rabatowe...  Ilość sposobów, dzięki którym można kupić wiele rzeczy taniej, niż w regularnej sprzedaży, jest naprawdę ogromna! Warto do nich dołączyć. Na przykład po to, aby móc wymieniać zgromadzone punkty na świąteczne prezenty! 

Do świnki

Choć w świecie dorosłych może wydawać się to śmieszne, to jednak nawyki oszczędnościowe, takie jak używanie skarbonki, mogą z czasem zaowocować zgromadzeniem miłej sumki pieniędzy. Jednak by ta metoda, znana wszystkim od dziecka, zadziałała, należy pojemnik „świnkę” umieścić przy drzwiach, żeby przypominał o napełnianiu go luźnymi drobnymi, które „dzwonią” w kieszeniach, turlają się w torebkach lub wrzucać do skarbonki „resztę” po zakupach. Nigdy nie należy lekceważyć „drobniaków” takich jak jednogroszówki! Co jakiś czas uzbieraną górkę „miedziaków” można wymienić w sklepie lub banku na „grubszy” bilon, a z czasem na banknoty.

Jeśli jednak odłożenie „paru groszy” na niespodziewane wydatki trochę przerasta czyjeś możliwości, zawsze pozostaje wygodna pożyczka, taka jak chociażby oferowana przez Ratkomat.pl