BLOG

published at

Jak sprawdzić, czy mogę wziąć coś na raty?

Jak sprawdzić, czy mogę wziąć coś na raty?
Kiedy nagle psuje się któryś z domowych sprzętów, a jego naprawa staje się kompletnie nie opłacalna, z reguły kupujemy nowy, lepszy model, korzystając z systemu ratalnego. Jak sprawdzić, czy dostanę coś na raty?

 

Jak to trzech? Jest przecież klient, który danego dobra potrzebuje, i jest sklep, który danym dobrem akurat dysponuje. Gdzie więc trzecia strona tego układu? Jest nią bank, który pożycza klientowi pieniądze na zakup i z którym de facto zawiera się umowę. Jego korzyści to dodatkowe koszty poniesione przez klienta, czyli prowizja, ubezpieczenie kredytu i oczywiście odsetki wynikające z oprocentowania. Sklep jest zadowolony, bo sprzedaje towar, a niejednokrotnie to właśnie możliwość rozłożenie spłaty na kilka lub kilkanaście rat jest czynnikiem skłaniającym niezdecydowanego wciąż klienta do zakupu w tym, a nie innym sklepie. Klient natomiast, poza tym, że otrzymuje pożądany przedmiot, może – poprzez regularne i terminowe uiszczanie kolejnych opłat ratalnych – budować pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Pożyczka ratalna w banku

Aby otrzymać od banku tzw. pożyczkę ratalną na potrzebny zakup, trzeba przedstawić kredytodawcy oczywiście aktualny dokument tożsamości oraz poświadczyć w jakiś sposób, że posiada regularny dochód. Można to zrobić przedkładając umowę o pracę, zaświadczenie o stałych zarobkach lub o stałych przychodach potwierdzonych wyciągiem bankowym z ostatnich trzech miesięcy. Banki konsekwentnie obniżają pułap najniższych zarobków uprawniających o zaciągania pożyczki ratalnej: jeszcze niedawno było nawet 1000 złotych, dziś większość kredytodawców uznaje już zarobki na poziomie 700 złotych, a niektórym wystarczy tylko 500 złotych. Osoby pracujące na pół etatu mogą poświadczyć, że w ich gospodarstwie domowym jest również druga posiadająca stały dochód osoba, co powinno wystarczyć do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Decyzja kredytowa

Banki wydają ją na podstawie wglądu do BIK-u.  Do tej bazy danych trafiają wszyscy, którzy korzystają lub korzystali wcześniej z kredytów bankowych (także ratalnych), opcji debetowej na rachunku oraz z karty kredytowej (w połowie 2016 roku było to ponad 23 mln osób i aż ponad 130 mln rachunków bankowych, w tym również już zamkniętych). Instytucje bankowe zanim udzielą nam kredytu na pewno zlustrują nas w tym rejestrze i jeśli nasza historia kredytowa jest pozytywna (na przykład dzięki rzetelnemu spłacaniu poprzednich pożyczek ratalnych), nie powinniśmy spotkać się z odmową banku. Jeśli jednak w przeszłości byliśmy na bakier z terminowością spłacania poszczególnych pożyczek i kredytów, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że bank nie zaryzykuje pożyczenia nam kolejnych funduszy. W takim wypadku jedyną opcją dla klientów potrzebujących pieniędzy „na już” są pożyczki od firm pozabankowych, które nie sprawdzają potencjalnych pożyczkobiorców w rejestrach takich jak BIK, BIG (Biura Informacji Gospodarczej) czy KRD (Krajowym Rejestrze Dłużników).

Historia kredytowa

Z reguły każdy z nas mniej więcej pamięta, jak wyglądała jego historia kredytowa. Jeśli jednak nie jestem pewny wszystkich szczegółów z przeszłości, to jak sprawdzić, czy dostanę coś na raty? Istnieje na to sposób – indywidualne sprawdzenie swojego statusu w BIK.

Odbywa się w czterech prostych krokach:

1. Rejestrujemy się na stronie internetowej BIK (www.bik.pl) – standardowo założenie konta wymaga podania adresu e-mail oraz akceptacji regulaminu.

2. Wybieramy konto z interesującą nas opcją – Konto Próbne umożliwi wygenerowanie jednego raportu i jest bezpłatne przez okres 60 dni; Konto Premium daje z kolei możliwość stworzenia i pobrania aż 12 raportów.

3. Potwierdzamy tożsamość – wynika to oczywiście ze względów bezpieczeństwa; zweryfikować swoje dane poprzez list polecony z potwierdzeniem odbioru, skand dowodu osobistego albo kwalifikowany podpis elektroniczny.

4. Generujemy profil kredytowy – logujemy się do niego poprzez wpisanie adresu mailowego podanego przy rejestracji oraz wybrane hasło; oprócz przeglądania profilu możemy generować interesują nas raporty w formacie PDF.

Historię kredytową dostępną w BIK-u można sprawdzić tylko za pośrednictwem internetu. Niczego nie dowiemy się ani telefonicznie, ani osobiście odwiedzając siedzibę Biura.

Przejście po opisane powyżej procedury polecamy osobom, która chcą zyskać absolutną pewność, że ze strony banku nie spotka je żadna przykra niespodzianka. Warto też przypomnieć, że im mniejsza kwota kredytu udzielanego na sfinansowanie rat, tym mniej rygorystyczne patrzenie na historię kredytową danego pożyczkobiorcy.

Ratkomat a BIK

Ratkomat udziela długoterminowych pożyczek ratalnych w wysokości nawet do 10 000 zł dla klientów z pozytywną historią kredytową. Osoby zadłużone będę miały trudności w otrzymaniu pożyczki w Ratkomat. Warto o tym wiedzieć i wcześniej zadbać o pozytywną historię kredytową. 

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Jeżeli wnioskujący jest zainteresowany zaciągnięciem pożyczki lub chwilówki online, musi być on świadomy, że każdy pożyczkodawca sprawdza swoich potencjalnych klientów pod kątem nie tylko historii, ale również jego zdolności kredytowej. Pewnie niejedna osoba, która chciała uzyskać pieniądze od instytucji finansowej, zastanawiała się, jak sprawdzić czy mam zdolność kredytową. Otóż możemy wykonać to samodzielnie lub za pośrednictwem instytucji finansowej, w której zaciągamy pożyczkę. Dzięki zdolności kredytowej firma pożyczkowa określa, jaką kwotę pieniężną może udzielić klientowi. Wszystko to zależy od paru czynników m.in. od rodzaju pożyczki, okresu jej kredytowania, formy zatrudnienia, źródła stałego dochodu, czy historii kredytowej w bazach dłużników.

Jak sprawdzić zdolność kredytową przez internet? Istnieje wiele stron internetowych z dostępnymi kalkulatorami, na których samodzielnie możemy oszacować naszą zdolność kredytową. Wystarczy określić tam odpowiednie kryteria i kalkulator wyliczy nam i poda prawidłową odpowiedź. Ostateczną weryfikację wykona oczywiście instytucja finansowa, w której chcemy zaciągnąć pożyczkę. Na podstawie uzyskanych danych, pożyczkodawca stworzy nasz profil kredytobiorcy i przeanalizuje naszą zdolność kredytową i oceni, na jaką kwotę jesteśmy w stanie zaciągnąć pożyczkę.