BLOG

published at

Pożyczka pod zastaw samochodu

Pożyczka pod zastaw samochodu
Jeżeli posiadasz własny samochód, masz okazję na zaciągnięcie pożyczki pod jego zastaw. Zobacz, czym charakteryzują się pożyczki pod zastaw samochodu.

 

Oprócz używania samochodu według jego przeznaczenia, czyli jako środka transportu, możesz znaleźć dla niego także inne, nietypowe zastosowanie. Jeżeli potrzebujesz większej gotówki, dobrym rozwiązaniem może być pożyczka pod zastaw auta. Spokojnie... samochód nadal pozostaje do twojej dyspozycji. Jest to rozwiązanie, które dla wielu osób może wydać się atrakcyjne, choć zanim zdecydujesz się na pożyczkę pod zastaw samochodu, warto dobrze zaznajomić się z tym zagadnieniem.

Odpowiedzialne pożyczanie

Decyzję o wzięciu kredytu pod zastaw samochodu trzeba podjąć odpowiedzialnie. Musimy pamiętać, że jeśli nie spłacimy pożyczki, auto po prostu przestanie być naszą własnością, a jej posiadaczem stanie się pożyczkodawca, któremu winni jesteśmy pieniądze. Przed podjęciem decyzji o pożyczeniu dodatkowych środków musimy dobrze przeanalizować naszą sytuację finansową, aby określić czy będziemy w stanie spłacić zadłużenie w terminie, bez jakichkolwiek poślizgów. Podczas rozmowy z konsultantem warto szczegółowo omówić wszystkie zagadnienia. Pożyczka pod zastaw samochodu to możliwość uzyskania większej kwoty pieniędzy, ale też potencjalnie większa strata, jeżeli jej nie spłacimy. Decyzja ostatecznie należy tylko do nas.

Ważne formalności

Jakie czekają nas czynności, jeśli po zastanowieniu zdecydowaliśmy się na pożyczkę pod zastaw auta? Jeżeli chodzi o formalności związane z uzyskaniem pieniędzy w ramach pożyczki, pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza znajdującego się na stronie pożyczkodawcy. Po ukończeniu tego etapu zadzwoni do nas konsultant, z którym dokończymy proces ubiegania się o dodatkowy zastrzyk finansowy lub, zależnie od danej firmy udzielającej pożyczki online, cały proces załatwimy przez Internet. Jeżeli otrzymamy pozytywną odpowiedź, szybko dostaniemy pieniądze. W takim przypadku to pożyczkodawca stanie się w 51% właścicielem pojazdu. Oczywiście tylko wtedy, gdy w terminie spłacimy swoje zobowiązanie, auto ponownie w 100% będzie należało do nas. Kolejnym krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji i złożenie wniosku dotyczącego wpisania pożyczkodawcy do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela. Następnie trzeba będzie wysłać zdjęcia auta oraz skan dowodu rejestracyjnego po zmianach. Po spłaceniu naszego zadłużenia ponownie będziemy musieli dokonać w nim korekty, tym razem wykreślając z niego firmę pożyczkową. Auto znów w całości będzie nasze.

Na stary samochód nie pożyczymy

Jakie wymogi musi spełnić przyszły pożyczkobiorca i jego pojazd? Ważny element to wiek samochodu, jeżeli jest wyższy niż 12 lat, o pożyczkę będzie ciężko. Posiadacze starszych pojazdów będą niestety musieli skorzystać z innego sposobu na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Im nowszy samochód tym lepiej. Istotna jest również wartość pojazdu, gdyż to od niej zależy, jak dużo pieniędzy będziemy mogli otrzymać. Nie możemy również zapomnieć o posiadaniu ważnego ubezpieczenia OC oraz aktualnych badań technicznych. Tak jak i przy innych pożyczkach, musimy oczywiście posiadać ważny dowód osobisty. Najczęściej jeżeli mamy zastaw w postaci auta, nie będziemy musieli potwierdzać uzyskiwanych dochodów. Jest to główna, obok maksymalnej wysokości pożyczanej kwoty, zaleta pożyczki pod zastaw auta.

Czy warto?

Wziąć czy nie wziąć pożyczki pod zastaw samochodu? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od okoliczności, podsumujmy więc wady i zalety tego sposobu na dodatkowe pieniądze. Koszty takiej pożyczki są wyższe niż tradycyjnej pożyczki, co nie jest bez znaczenia. Z drugiej strony nie musimy w momencie brania pożyczki dysponować stałym źródłem dochodu i możemy uzyskać większą kwotę. Auto jest też cały czas do naszej dyspozycji w okresie spłacania naszego zobowiązania. Przez okres trwania umowy z pożyczkodawcą możemy z niego korzystać, mimo że w 51% należy do firmy udzielającej zobowiązania finansowego. Niektórych zainteresowanych może jednak odstraszyć spora ilość formalności i ryzyko utraty samochodu. Tak jak przy każdej pożyczce, także w tym przypadku najważniejsze jest odpowiednie przeanalizowanie naszych możliwości finansowych, tak abyśmy nie musieli bać się czy będziemy w stanie spłacić zadłużenie. Jeżeli mamy stały dochód, warto pomyśleć o innych sposobach uzyskania dodatkowego zastrzyku finansowego. Powinniśmy uzyskać wtedy niższy koszt kredytu, co pozwoli na szybszą spłatę zadłużenia.

Pożyczka pod zastaw samochodu

Decyzja o pożyczce pod zastaw samochodu musi być dobrze przemyślana. Nikt z nas nie chce znaleźć się w sytuacji, w której ktoś odbiera nam samochód. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że jeśli powinie nam się noga, wpadniemy w finansowe tarapaty i nie będziemy w stanie terminowo spłacić zaciągniętej pożyczki, wizja utraty samochodu stanie się przykrą rzeczywistością. Pożyczkodawca w myśl zawartej umowy stanie się posiadaczem naszego samochodu, do którego nabędzie sto procent praw. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej spróbować pożyczki ratalnej bez zastawu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jeśli ktoś nie spełnia stawianych przez firmy pożyczkowe warunków finansowych np. pod względem wysokości wynagrodzenia, o dodatkowy zastrzyk gotówki może być trudno.