BLOG

published at

Pożyczki bez zdolności kredytowej – poznaj mechanizm ich udzielania

Pożyczki bez zdolności kredytowej – poznaj mechanizm ich udzielania
Pożyczki bez zdolności kredytowej to często jedyna propozycja dla osób, którym bank odmówił pożyczki. Dowiedz się na czym polegają pożyczki bez zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją sprawdzić

Jeżeli kiedykolwiek interesowało nas zaciągnięcie pożyczki w firmie pozabankowej, prawdopodobnie zetknęliśmy się z pojęciem “zdolność kredytowa”. Pewnie zastanawialiśmy się przy tym, czym jest i jak sprawdzić zdolność kredytową. Pojęcie zdolności kredytowej oznacza możliwość uzyskania pożyczki chwilówki online w firmie pozabankowej. Do najważniejszych czynników, które brane są pod uwagę odnośnie sprawdzenia zdolności kredytowej są m.in. wysokość źródła dochodu, wiek osoby wnioskującej o pożyczkę, sytuacja materialna w rodzinie, obecne zadłużenie, sytuacja kredytowa pożyczkobiorcy, czy również wysokość wydatków w porównaniu do uzyskanych dochodów. Każdy pożyczkobiorca ma prawo do samodzielnego sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Wystarczy, że oszacuje on wysokość kwoty, jaką będzie w stanie przeznaczyć na spłatę rat zobowiązania. Na stronach internetowych możemy również znaleźć mnóstwo kalkulatorów, które pomogą nam w obliczeniach naszej zdolności kredytowej.

Gdzie pożyczyć pieniądze bez zdolności kredytowej

Szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej możliwa jest również na rynku finansowym w Polsce. W ofertach firm pozabankowych jesteśmy w stanie znaleźć pożyczki bez zdolności kredytowej. Duża konkurencja na rynku spowodowała, że coraz więcej pożyczkobiorców ma możliwość uzyskania pozytywnej decyzji odnośnie przyznania wniosku o pożyczkę. Musimy mieć jednak na uwadze, że pożyczka bez zdolności kredytowej to spore ryzyko dla firmy pożyczkowej. Jeżeli osoba wnioskująca otrzyma pożyczkę i nie spłaci jej w terminie, stanie się dłużnikiem, co w konsekwencji może skutkować wszczęciem postępowania windykacyjnego i sądowego, oraz wprowadzeniem danych osobowych do baz osób zadłużonych. Pożyczka bez zdolności to ratunek dla osób zadłużonych, których nazwisko figuruje już w bazach typu BIK, KRD, czy BIG. Podczas podejmowania decyzji zaciągnięcia kolejnej pożyczki, musimy odpowiednio oszacować, czy będziemy w stanie spłacić nasze zobowiązanie w wyznaczonym terminie.

Niepokojące raporty BIK

Według jednego z najnowszych raportów BIK i Rejestru Długów BIG InfoMonitor wynika jasny wniosek - spadło tempo zwiększających się zaległości Polaków. Z drugiej strony, jak wynika z badań, przybyło wielu nowych dłużników. Przytoczmy parę liczb, które powinny uzmysłowić nam skalę zjawiska zadłużania się. Średnia wartość zaległego zobowiązania w grupie osób między 45-54 lat kształtuje się na poziomie prawie 33 500 zł. Ciekawostką jest fakt, że osoby w wieku od 18 do 24 lat to najmniej zadłużona grupa. Dlaczego tak się dzieje? Przecież osoby na tak zwanym “starcie” w dorosłe i samodzielne życie potrzebują dużo pieniędzy. Pojawiają się wydatki na pierwszy samochód, studia, mieszkanie. Czy to oznacza, że młodzi są bardziej odpowiedzialni w pożyczaniu? Niekoniecznie. Trzeba wiedzieć, że młode osoby, które dopiero zaczynają pierwszą pracę, tym bardziej studenci, mają problem z otrzymaniem kredytu w banku a nawet pożyczki pozabankowej, gdyż nie mogą wykazać się pozytywną historią kredytową; ich historia kredytowa po prostu jeszcze nie istnieje.

Na co najczęściej się zadłużamy, a dokładniej, z jakich powodów posiadamy największe zadłużenia? Oto kilka najważniejszych powodów:

- Kredyt mieszkaniowy

- Alimenty

- Kredyt konsumpcyjny

- Windykacja

- Zaległości orzeczone przez sąd

- Rachunki telefoniczne

- kara za jazdę bez ważnego biletu

- kredyt na karcie kredytowej

Najwięcej osób posiadających zadłużenia mieszka w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Ze smutnych ciekawostek przytoczymy niechlubny wyczyn pewnego sześćdziesięciojednoletniego mężczyzny zamieszkującego województwo lubelskie, który należy do rekordzistów zaległości. Jego dług sięga aż blisko 67 mln zł! Podkreślamy - 67 milionów polskich złotych…

Pożyczki bez zdolności kredytowej przez internet

Czy tylko dłużnicy poszukują pożyczek bez zdolności kredytowej przez internet? Niekoniecznie. Klienci, którzy mają niechlubną historię kredytową, co oznacza, że w przeszłości nie uregulowali długu w terminie lub obecnie zalegają ze spłatą zobowiązań finansowych, szukają innych alternatywnych dróg do pożyczenia pieniędzy. Inny wybór względem banków, ponieważ te sprawdzają swoich klientów w Bankowym Rejestrze oraz w BIK, BIG, ERIF, KRD - lista instytucji, które gromadzą i, zgodnie z obowiązującym prawem bankowym, przekazują między sobą, jest dość długa. Dlatego ich wybór pada na pozabankowe instytucje finansowe. Tego typu klienci myślą, że parabanki udzielają zobowiązań finansowych bez sprawdzania historii kredytowej. Trzeba podkreślić, że pożyczka bez zdolności kredytowej przez internet są obecnie rzadkim zjawiskiem na rynku. Po latach regulowania rynku pożyczek zarówno przez samych pożyczkodawców jak i instytucje pożyczkowe np. PZIP oraz polskie ustawodawstwo poprzez dążenie do wyeliminowania nadużyć oraz lichwy, budowania społecznej odpowiedzialności biznesu i dobrych praktyk pożyczania, można stwierdzić, że pożyczki pozabankowe są coraz bardziej bezpiecznie. Na pewno nie pozostają bez nadzoru. Większość uznanych firm pożyczkowych dba o własną reputację, a także o interes swój jak i klienta. I to jest właśnie powód, dlaczego pożyczkodawcy nie są chcą pożyczać pieniędzy nierzetelnym klientom. Aby uniknąć niewypłacalnych konsumentów, weryfikują klientów w różnego rodzaju bazach dłużników.   

Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej

Jeśli już utraciliśmy naszą zdolność kredytową, a dług powiększa się, możemy skorzystać z konsolidacji pożyczek. Mowa o sytuacji, w której posiadamy zobowiązania finansowe wśród kilku pożyczkodawców. O konsolidacji pisaliśmy już w artykule “Jaki kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek?”. Przypomnijmy w skrócie, czym charakteryzują się pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej. Konsolidacja pożyczek ratalnych czy też chwilówek odbywa się poprzez skumulowanie wszystkich aktywnych pożyczek w jedną należność. Jest to przydatna formuła w przypadku, gdy mamy problem ze spłatą zobowiązania. Czasami wpadamy w pętlę zadłużenia, chcąc spłacić jedną pożyczkę drugą pożyczką. Nasze finanse wymykają nam się z rąk. Pożyczka konsolidacyjna powinna pomóc dłużnikowi uregulować dotychczasowe należności. Pamiętajmy, że w ramach pożyczki konsolidacyjnej otrzymamy pożyczkę na nowych warunkach, której spłata pokryje zobowiązania u innych firm pożyczkowych. Należy też wiedzieć, że oczywiście w tego typu ofercie nie unikniemy dodatkowych kosztów, które przy wnikliwej kalkulacji być może okażą się lepszym rozwiązaniem, aniżeli odsetki od pożyczki w kilku firmach.

Pożyczki bez zdolności kredytowej online

Pożyczki bez zdolności kredytowej online są często wyszukiwanym produktem finansowym przez konsumentów, którzy nie mogą pochwalić się pozytywną historią kredytową. Pisaliśmy już o trudnościach związanych ze znalezieniem firm, która udzieli osobie zadłużonej pożyczki. Czy dłużnik w ogóle może liczyć jeszcze na pożyczkę? Okazuje się, że w Internecie znajdziemy firmy, które nie sprawdzą aż tak wnikliwie klienta, a dokładniej zobaczą jego historię kredytową, ale w ocenie wniosku o pożyczkę już nie będą tak restrykcyjne. Mowa np. o pożyczkach z gwarantem. Czym są pożyczki z gwarantem? Osoba, która posiada negatywne wpisy w rejestrach takich jak np. BIK ma szansę otrzymać pożyczkę, jeśli przedstawi gwaranta. Gwarant to osoba poręczająca za kredyt w przypadku braku spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę. Jeśli więc posiadamy osobę, która zostanie naszym gwarantem, rosną szanse na przyznanie pożyczki. Musimy jednak wiedzieć, że to właśnie gwarant powinien charakteryzować się nieskazitelną historią kredytową, ponieważ zostanie on sprawdzony przez pożyczkodawcę w taki sam sposób, jakby sam zaciągał zobowiązanie finansowe. Pożyczka z gwarantem może więc stanowić skuteczne rozwiązanie dla osób szukających oferty, w której dostępna jest pożyczka bez zdolności kredytowej online.  

Unikaj ofert prywatnych

Firmy posiadające prawną podmiotowość do udzielania pożyczek online są kontrolowane przez instytucje nadzorujące rynek finansowy jak np. KNF. W takim przypadku możemy mówić o bezpiecznym pożyczaniu pieniędzy. Niestety w Internecie łatwo natknąć się na oferty prywatne. Pamiętajmy, by nie pożyczać pieniędzy od trudnych do zidentyfikowania firm (zwłaszcza jeśli nie posiadają wpisu w KRS), a tym bardziej od osób ogłaszających się z pomocą pieniężną na różnego rodzaju forach internetowych. Klient, który nie może otrzymać pieniędzy w większości instytucji finansowych jest szczególnie podatny na korzystanie z nielegalnych ofert. Tego typu oferty są po prostu lichwą, która w myśl polskiego prawa jest nielegalna.