BLOG

published at
Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?

Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów w przypadku polskich przedsiębiorców jest znalezienie odpowiedniego lokalu, w którym mogliby prowadzić firmę. Oczywiście przepisy prawa nie wymagają, aby firma posiadała specjalnie w tym celu stworzoną lub wynajętą siedzibę. Istnieją jednak branże, które wymagają podjęcia takich kroków. Pojawia się wówczas pytanie o to, na jakich zasadach można korzystać z cudzego lokalu i jakie dokładnie konsekwencje pociągają za sobą poszczególne typy umów.

published at
Jak obliczyć podatek dochodowy - poradnik dla pracodawcy

Jak obliczyć podatek dochodowy - poradnik dla pracodawcy

Mówią, że w życiu pewne są wyłącznie dwie rzeczy: śmierć oraz podatki. Te ostatnie spędzają sen z powiek wielu polskim przedsiębiorcom. Nie ma przed nimi jednak żadnej ucieczki, a obowiązkiem każdego pracodawcy jest obliczenie i pobranie zaliczki na podatek dochodowy. Jak to zrobić, na co uważać i jakich dokładnie reguł należy się trzymać, aby nie popełnić kosztownych błędów? Na te i wiele innych pytań związanych ze sferą podatkową odpowiadamy w dzisiejszym materiale.

published at
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop pracownika?

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop pracownika?

Jednym z elementów zawodowego życia każdego z nas jest odpoczynek. Pracownicy zatrudnieni na stabilnej umowie o pracę mają prawo do tzw. urlopu. Przepisy dokładnie określają jego długość, charakter, a także wszelkiego rodzaju przywileje oraz obowiązki, które się z nim wiążą. Co należy wiedzieć o płatnym odpoczynku i przede wszystkim, jakie wynagrodzenie należy się zatrudnionemu?

published at
Jak zdobyć pieniądze na środki trwałe do firmy?

Jak zdobyć pieniądze na środki trwałe do firmy?

Obecnie wiele firm zmaga się z problemami finansowymi i brakiem środków na inwestycje, które mogłyby znacznie usprawnić rozwój przedsiębiorstwa. Sporym wydatkiem są dobra trwałe, które stanowią część majątku podmiotu gospodarczego. Właściciele przedsiębiorstw szukają więc sposobu na zyskanie dodatkowych fundusze. Jak się okazuje, istnieje wiele ciekawych sposobów na zdobycie zastrzyku gotówki.
published at
Zgłoszenie działalności do ZUS - krok po kroku

Zgłoszenie działalności do ZUS - krok po kroku

Z każdym rokiem w Polsce rejestruje się wiele tysięcy nowych przedsiębiorstw. Dużą część z nich stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. Jak się okazuje, założenie własnej firmy jeszcze nigdy nie było tak proste, jak teraz. Konieczne jest jednak zachowanie pewnych wymogów formalnych, złożenia odpowiednich dokumentów w terminie, a także zachowania wszelkich procedur związanych ze zgłoszeniem biznesu w Urzędzie Skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

published at
Wypowiedzenie umowy najmu - analiza pod kątem prawnym

Wypowiedzenie umowy najmu - analiza pod kątem prawnym

Jeszcze kilka lat temu najem lokali mieszkalnych był modny w szczególności w grupie studentów lub osób, które przyjechały z innego miasta. Obecnie nasi rodacy o wiele częściej niż kiedyś decydują się na długoterminowe wynajęcie nieruchomości zamiast np. jej zakup. Migracja, brak stabilności zatrudnienia czy poszukiwanie nowych wyzwań sprawiają, że rozwiązanie to staje się atrakcyjniejsze pod kątem logistycznym, ale i finansowym. Rynek nieruchomości przeżywa aktualnie dobry czas. Ceny mieszkań szybują w górę, i to nie tylko w dużych turystycznych lub akademickich miastach. Z tego powodu coraz więcej Polaków, wzorem mieszkańców krajów zachodnich, nie nabywa nieruchomości na własność, lecz ją wynajmuje. Każdy, kto myśli o takim kroku powinien znać jednak realia prawne oraz zrozumieć mechanizmy zachodzące w branży.

published at
JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny - wszystko co powinien o nim wiedzieć przedsiębiorca

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny - wszystko co powinien o nim wiedzieć przedsiębiorca

Od 1 lipca 2016 roku obowiązują nowe zasady kontroli podatkowej przedsiębiorstw. Nakładają one na właścicieli firm obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych raportów podatkowych. Co ważne, wszelkie dane muszą zostać sporządzone i przesłane w formie elektronicznej, a dodatkowo - we właściwej postaci, którą ściśle określa prawo. Czym właściwie jest JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, jak powinien wyglądać, o co należy zadbać? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiadamy w poniższym tekście. Od początku modyfikacji przepisów związanych z kontrolami przeprowadzanymi przez instytucje podatkowe JPK budzi strach wielu przedsiębiorców. Mimo iż Ministerstwo Finansów JPK wprowadzało stopniowo, nakładając obowiązek w pierwszej kolejności na największe firmy, a dopiero od stycznia 2018 roku na mikroprzedsiębiorstwa, strach był duży, ponieważ wielu właścicieli działalności gospodarczych nie wiedziało, jak będą przebiegać kontrole, na co trzeba uważać. Jedną z najważniejszych kwestii było także to, jak zmienić system informatyczny całego przedsiębiorstwa, aby przepływ danych był jak najbardziej funkcjonalny.
published at
Jak działają i kogo obowiązują progi podatkowe w Polsce?

Jak działają i kogo obowiązują progi podatkowe w Polsce?

Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć… i podatki. Obowiązek ich uiszczania na rzecz państwa spoczywa na barkach nas wszystkich. Wiele osób nie orientuje się jednak, jak wygląda polski system podatkowy, o jakich kwotach mowa i przede wszystkim - od czego zależy taka a nie inna wysokość opodatkowania. Tymczasem, każdy z nas powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat aktualnego systemu podatkowego. Dla dobra własnego oraz swoich finansów. Ustawodawca co rusz modyfikuje przepisy, zmienia np. kwotę wolną od podatku, nakłada na podatnika nowe obowiązki. Jak wygląda to aktualnie? Co powinien wiedzieć podatnik?

published at
Co powinien zawierać wniosek o urlop pracownika?

Co powinien zawierać wniosek o urlop pracownika?

Nieodłącznym elementem związanym z umową o pracę jest… odpoczynek, czyli okres urlopowy. Dni wolne z mocy prawa przysługują każdemu pracownikowi, a szczegółowe zasady ich udzielania określają przepisy kodeksu pracy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że w większości przypadków niezbędnym dokumentem w tych okolicznościach jest tzw. wniosek o urlop. Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje chwili dla siebie i swoich bliskich. Nie można pracować dzień w dzień, przez cały rok i utrzymywać sto procent koncentracji oraz zaangażowania przy realizacji zawodowych obowiązków. Urlop przynosi nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny relaks, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie.
published at
Czym jest BIK Przedsiębiorcy i jak go sprawdzić?

Czym jest BIK Przedsiębiorcy i jak go sprawdzić?

O bazach dłużników BIK słyszał niemal każdy pożyczkobiorca. Banki oraz firmy pozabankowe sprawdzają w taki sposób historię kredytową danego klienta. W rejestrach gromadzone są bowiem dane wszystkich tych, którzy w przeszłości spłacali zobowiązanie. Czy temat dotyczy także przedsiębiorców? Oczywiście, że tak!

Ile potrzebujesz gotówki?

Kwota pożyczki

miesięcy

Okres spłaty

%

RRSO

%

oprocentowanie

opłata przygotowawcza

odsetki do spłaty
pożyczki

m-cy

okres pożyczki

całkowita kwota
pożyczki

kwota do spłaty

rata pożyczki już od

Wyliczenia dokonane za pomocą powyższego kalkulatora mają charakter orientacyjny i przykładowy, służą wyłącznie celom informacyjnym i nie mogą być traktowane jako oferta lub zaproszenie do zawarcia umowy pożyczki. Ostateczna oferta pożyczki, w tym wysokość miesięcznej raty oraz całkowitych kosztów pożyczki, uzależniona będzie od indywidualnej oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

chmurki
kontaktnull@nullratkomatnull.pl
lokalizacja marker
Raciborska 35 A, 44-200 Rybnik
pytajnik
Pytania i odpowiedzi